SQL Példatár - Tartalomjegyzék

1. AZ AUTÓKÖLCSÖNZŐ RENDSZER BEMUTATÁSA
2. FELADATOK
    2.1. Egyszerű feladatok
    2.2. Egyszerű lekérdezések
    2.3. Bonyolultabb keresési feltételek
    2.4. Származtatott adatok
        2.4.1. Karakteres függvények
        2.4.2. Numerikus függvények
        2.4.3. Dátum függvények
        2.4.4. Egyéb függvények
        2.4.5. Csoport függvények
    2.5. Táblák összekapcsolása
    2.6. Egymásba ágyazott lekérdezések
    2.7. Adatdefiníciós nyelv
    2.8. Adatmanipulációs nyelv
    2.9. Adatvezérlő nyelv
3. MEGOLDÁSOK
    4.1. ORACLE környezet
    4.2. POSTGRES környezet
4. A MINTATÁBLÁK LÉTREHOZÁSA
    4.1. ORACLE környezet
    4.2. POSTGRES környezet

Tisztelt Olvasó!

A kezében tartott könyv a Kossuth Lajos Tudományegyetem Informatikai és Számítóközpontjában dolgozó oktatók adatbázis-kezeléssel foglalkozó munkájának részeredménye. Azért részeredmény, mert nem az SQL legapróbb részleteinek és finomságainak bemutatása volt a célunk, egyik SQL implementációt sem akartuk előtérbe helyezni.

A KLTE hallgatói elsősorban az ORACLE adatbáziskezelő szoftveren ismerkednek a relációs adatbáziskezelők világával, de mi nem csak az ORACLE relációs adatbáziskezelő SQL példatárat kívántuk elkészíteni és nem az ORACLE SQL megvalósítására helyeztük a hangsúlyt a feladatok összeállításánál.

Kinek is szól ez a példatár?

Elképzeltük az átlag hallgatót (érdeklődőt), akinek nincs teljes dokumentáció a birtokában (ha lenne se tudná belőlük gyakorolni az SQL parancsait) és tudjuk, hogy az elolvasott vagy meghallgatott elmélet és egy mintapélda nem elég az alapos tudáshoz. Tudjuk, hogy egyszerű példákon át vezet az út a bonyolultabbak felé. Mi egy olyan példatárat készítettünk, amelyben az egyszerűbb feladatokból van sok, a nehezebbekből kevesebb, igazán bonyolultakat meg nem is tettünk be a sorba. (Ezeket majd adja az 'élet'.) A feladatokhoz külön fejezetben megtalálhatók a megoldások is. A szokásos tanács, ezt a fejezetet csak a legvégső esetben használjuk! A feladatokat egy-egy SELECT utasításrész vagy SQL utasításcsoport köré gyűjtöttük. Nem érdemes sorba menni, egyszerre az összes, egy csokorban levő feladatot megoldani. Hagyjunk belőle az ismétlésre is!

Másik elképzelésünk az eszközfüggetlenség, az implementáció függetlenség megvalósítása volt. Azt szeretnénk, ha az átlag hallgató (érdeklődő) bármilyen SQL megvalósítással is találja magát szemben, az itt található feladatok megoldhatóak, működőképesek legyenek. Ez azt jelentette, hogy nem mentünk túl a szabványos SQL parancsain és pillanatnyilag a procedurális lehetőségeket se mutattuk be. (Talán majd egy következő példatárban.)

A példatár első és második része a 'minta' környezet leírása, a megoldandó feladatsorral együtt. A harmadik rész a feladatok egy-egy lehetséges megoldását tartalmazza. Az SQL-t ismerő olvasó máris mondhatja, hogy 'egy-egy lekérdezést többféleképpen is meg lehet fogalmazni'. Ez így van, mi csak egy lehetséges megoldást adtunk meg. A példatár negyedik részében találhatók a mintatáblák. Igyekeztünk a 'mindennapi életből' venni az egyedeket és tulajdonságokat, azaz a táblákat és oszlopokat. A köztük levő kapcsolatokat és természetesen az egész problémakört kissé leegyszerűsítettük. Akik ismerik az autókölcsönzés valódi rejtelmeit, azoktól elnézést kérünk. Ezek 'csak' mintafeladatok!

A példatár két környezetet is támogat. Egyik a már emlegetett ORACLE, a másik a GUPTA alkalmazásfejlesztő eszköz. A mintatábláinkat és feladatainkat ebben a két környezetben próbáltuk ki.

Itt mondunk köszönetet kollégáinknak Eperjesi Barnabásnak, Márton Ágnesnek, Papp Ágnesnek, akiknek oktatói tapasztalata nélkül e könyv nem jöhetett volna létre.

Minden érdeklődőnek jó munkát és sok sikerélményt kívánunk az SQL nyelvvel történő ismerkedéshez!

Balogh Judit
Dr. Rutkovszky Edéné

Kossuth Lajos Tudományegyetem Informatikai és Számítóközpont