Modern ismeretek WEB oldalon : Javascript ismertető HTML formátumban

Tabulátor sorrend, gyorsbillentyű, elszürkítés

Tabulátor sorrend megadás
 Gyorsbillentyűk
 Elemek elszürkítése

HTML4.0 Tabulátor sorrend megadás

Az újabb kiadású böngészők pl..Netscape, MS Internet Explorer 4.5 megengedik azt, hogy a tabulátorral az egyik űrlapelemről a másikra ugorjunk, továbbá meghatározhatjuk az elemek kiválasztásának sorrendjét is.

Példa:

Első mező: <input type=text size=40 maxlength=40 tabindex=4><br>
Második mező: <input type=text size=40 maxlength=40 tabindex=1><br>
Harmadik mező: <input type=text size=40 maxlength=40 tabindex=3><br>
<input type=button  tabindex=2 value="Kattints rám"><br>

Magyarázat:

A tabindex= megadásával, mely a <input>, <textarea>, <select> vagy <button> HTML tag-ek esetében megengedett, megadhatjuk a létrehozás sorrendjétől eltérő kiválasztási sorrendet. Az elemek számozása 0 és 32767 között megengedett..

Figyelje meg:

A tabulátor sorrend megadásakor gondoljon arra, hogy a kiválasztási sorrendbe az  Area a  Link objektum is beleszámít.


HTML4.0Gyorsbillentyűk

Egy bizonyos elem kiválasztását u.n. gyorsbillnetyővel is lehetővé tehetjük a felhasználó számára. az így kiválasztott elem azonban nem lesz "végrehajtva". (Pl a csekkbox nem lesz kipipálva).

Sem a Netscape és éppúgy a MS Internet Explorer 4.x verziója sem tudja értelmezni ezt a parancsot, használata csak a késobbi verziókban várható.

Példa:

<input type=button  accesskey="k" value="Klikkelj rám"><br>

A példában a Grafikus nyomógombhoz az accesskey= "k" megadással a "k" billentyű lenyomásával kiválasztottá tehetjük az adott objektumot. Használata a következő HTML tag-ek esetén megengedett : <input>, <textarea>, <select>, <label>, <legend> és <button>.

Figyelem:

Az űrlapra érdemes kitenni egy megjegyzést, mely felhívja a figyelmet a gyorsbillentyű használatának lehetőségére..


HTML4.0 Elemek elszürkítése

Elszürkíthetünk bizonyos elemet, hogy jelezzük, adott helyzetben nincs értelme az elemet kiválasztani. Ezt a szürkítést mindig dinamikusan (pl. felhasználói adatok függvényében) tesszük meg. Az így elszürkített elemeket a tabulátorral sem lehet majd kiválasztani.

Sem a Netscape és éppúgy a MS Internet Explorer 4.x verziója sem tudja értelmezni ezt a parancsot, használata csak a késobbi verziókban várható.

Példa:

<input type=text size=50 disabled>

Magyarázat:

A disabled tulajdonság utal arra, hogy az elem nem kiválasztható (elszürkített) .Használata a következő HTML tag-ek esetén megengedett <input>, <textarea>,<select>, <option>, <optgroup> és <button>.

Nyitó lapVissza egy lapotFel a lap elejéreTovább egy lapot

Készült : 1999-10-27 Lengyel Sándor