Modern ismeretek WEB oldalon : Javascript ismertető HTML formátumban

Általános ismertető

A JavaScript és a HTML kapcsolata
A JavaScript nyelvi dialektusai  
Hogyan kezdjek neki ?

A JavaScript és a HTML kapcsolata

A JavaScript nem a HTML része, hanem egy különálló programnyelv. JavaScript programrészletek tetszés szerint beépíthetők egy HTML fájlba vagy különálló állományba is. A Javascript program nincs külön lefordítva, nincs egy közbülső fázisa, nem úgy mint a Java-nak, hanem futásidőben a forrásszöveg soronként lesz értelmezve, hasonlóan a Batch állományokhoz vagy Shell scriptekhez. Mindehez a modern böngészők, úgy mint a Netscape vagy a Microsoft Internet Explorer forráskód értelmező szoftverje (interpreter) szükséges. 

Egy programnyelvben mint a Javascript, sok különböző nyelvi elem, úgymint : változók, feltételes utasítások, hurkok, függvények, metódusok, objektumok stb.. találhatók. Azért, hogy ezeket az elemeket megfelelően használhassuk, meg kell hogy értsük a működésüket, azt hogy a számítógépben mi történik, amikor az adott programrészlet végre lesz hajtva. Mindez nem egyszerű, de összehasonlítva más nyelvekkel mégis gyorsabb előrehaladást tesz lehetővé, könnyebben elsajátítható azoknál a programnyelvnél, amelyek kolönféle memória műveleteket, állománykezelést, többszörös öröklést stb is lehetővé tesznek. JavaScript kimondottan arra készült, hogy vele könnyedén és elegánsan készíthessük el honlapunkat, hogy azt a világhálóra kirakhassuk. 

A JavaScript nyelvi dialektusai

A Javascript egy scriptnyelv, melyet a Netscape hozott létre, a licenszét is a Netscape birtokolja. Ezért a konkurenseknek meg kellett várni az újabb Javascript fejlesztéseket, melyek a következő Netscape böngésző verziókkal látnak napvilágot, a lépéselőnyt így megtartva. 

A Netscape 2.0 értelmezni tudta az akkortájt (1992-ben) bevezetett Javascript 1.0 - ás nyelvi standardot. A Microsoft Internet Explorer-je a 3.0 -ás verziótól kezdve képes ezen standard értelmezésére. A Netscape 3.0 már a Javascript 1.1 -es standard interpretálására készült, míg ugyanazt Microsoft Internet Explorer-je a 4.0 -ás verziótól kezdve tudja. A Netscape 4.0 már a Javascript 1.2 -es standardot is ismeri és ugyanezen verzió néhány parancsát már az MS Internet Explorer 4.0 -ba is beépítették. Ezek után a Netscape Browsert az MS Internet Explorertől elsősorban bizonyos objektumok ( pl Cookies) és az Event handler (eseménykezelő) eltérő használata különbözteti meg. Megfigyelhetők azonban bizonyos belső programvégrehajtási különbségek is (pl hurkok, önmagukat meghívó függvények esetében ) . 

A Microsoft Internet Explorer 4.x ismeri JavaScript-et, de ezenkívül beleépítették a Jscript nyelvi variánst is, mely a Microsoft saját terméke. Ezek a specialis parancsok ( pl futó szöveg, all objektum) kiterjesztik az MS Internet Explorer 4.x használatát. 

Mind Netscape, úgymint a Microsoft hangsúlyozza, hogy a saját nyelvi interpreterje az ECMA-262 internet nyelvi szabvány felé orientál. Az ECMA nyelvi bizottság, melynek mindkét szoftver fejlesztő cég tagja, azon van, hogy egy általános érvényű szabványt deklaráljon, úgy ahogy azt a HTML vagy CSS stíluslapok esetében már sikerrel meg is tette. 

Jelen dokumentációban a különböző nyelvi szabványok a következő szimbólumokkal vannak jelölve: 

JavaScript1.0 JavaScript nyelvi szabvány 1.0.
JavaScript1.1 JavaScript nyelvi szabvány 1.1.
JavaScript1.2 JavaScript nyelvi szabvány 1.2.
MS JavaScript/JScript A Microsoft által bevezetett nyelvi variáns a Jscript , melynek  parancsait csak a MS Internet Explorer 4.x  értelmezi.. Ez a Microsoft nézete szerint a HTML dinamikus programozását teszi könnyebbé.

 Hogyan kezdjek neki ?

Mielőtt belekezdünk saját JavaScript programunk elkészítésébe, pontosan meg kell határozni a megoldandó problémát, továbbá tisztában kell lenni azzal, hogy mi oldható meg a HTML segítségével és hol vannak a nyelv határai. JavaScript segítségével például nem oldahatók meg azok a feladatok, melyekre a CGI Scriptek kínálnak megoldást. 

Továbbá érdemes az Interneten is böngészni, utánajárni, hogy az adott probléma megoldására nincs-e valahol szabadon hozzáférhető, letölthető anyag. Az mindig szerencsésebb egy olyan kódhoz visszanyúlni, mely a gyakorlatban már kiállta a próbát, mint egy olyat kifejleszteni, melynek rejtett hibáira csak később derül fény. Azonban, hogy ezen kódot a saját izlésünk szerint módosítsuk, meg kell ismernünk a HTML és a JavaScript nyelvi eszközeit és fontosabb objektumait.

Továbbá javasolható, hogy a kész terméket mindig többféle böngészővel teszteljük Erre azért van szükség, mert a különböző Browser-ek más és más tulajdonságokkal bírnak Például a Linux csak karakteres ábrázolásra képes, nincs grafikus felülete. A Netscape és az MS Internet Explorer régebbi verziói nem ismerik a kereteket stb. 

Ne rakjunk fel a WEB-re olyan JavaScript tartalmú oldalakat, melyek nincsenek kellően letesztelve, ugyanis a végfelhasználó (szörföző) számára roppant bosszantó, hogy szines grafikák helyett csak hibaüzenetet kap, esetleg akár a gépe vagy Browser-ja is lefagyhat . 

Törekedjünk arra, hogy a beépített grafikák, hangok és minden más beemelt fájl a lehető legkissebb legyen, hogy a lap betöltése minél gyorsabban történjék, spórolva idővel és a telefonszámla költségével.

Figyelem:

Ebben a dokumentációban nem tesszem ki a megjegyzés jeleket, melyekkel megelőzhetők a régebbi verziójú böngészők hibaüzenetei, amennyiben az a JavaScriptet nem ismeri. Mára ezen böngészők használata túlhaladottá vált. A harmadik és negyedik generációs böngészők bárki számára hozzáféhetők, ezek már ismerik és kezelik a JavaScript különböző verzióit.

Start

Készült : 1999-10-27 Lengyel Sándor