ELTE TTK Oktaástechnika Csoport - UNESCO Információtechnológiai Pedagógiai Központ
Sümegi András

Macromedia Flash MX


Flash mozik használata az Interneten

Valószínű, hogy elkészített Flash mozinkat előbb-utóbb szeretnénk az Interneten közzétenni. Elvégre mint a bevezetőben már szóltam róla a Flash elsődleges célja az Internetes megjelenés. Tudjuk már, hogy ehhez a felhasználó böngészőprogramjába beépülő lejátszó programra van szükség, ami képes megjeleníteni a HTML oldalba beágyazott Flash mozit. De hogyan kerül a HTML oldalba a mozi.

Flash mozik beépítése a Web-oldalakba

 

A kész Flash mozit egyben megnézhetjük, ha ha a Control / Test Movie menüre kattintunk. Ha a működését rendben lévőnek találtuk, akkor nekiláthatunk a publikálásnak. Ez egy két lépésből álló eljárás. Az első lépésben a File / Publish Settings menüvel kiválasztjuk a fájlformátumot és a formátumhoz tartozó beállításokat. A második lépésben a File / Publish menüvel elkészítjük a közlésre szánt állományokat.

A Publis Settings dialógusboxban egyszerre többféle fájlformátumot is választhatunk:

Az első az SWF azaz a Shockwave Flash file, amit a lejátszó megjeleníthet. A HTML fájl egy egyszerű, üres Web-oldal, ami tartalmazza az SWF fájlt beágyazásához szükséges részleteket. Ezt betölthetjük majd egy Netscape-pel vagy Internet Explorerrel, de ahhoz, hogy a böngészőben megjelenjen a mozi, a HTML mellett az SWF fájlra is szükség van. Mindezeken túl készíthetünk önálló projektor (vetítő) fájlt MS Windows vagy Macintosh rendszerre, QuickTime mozit és PNG, GIF vagy JPEG képsorozatot.

A Flash fülön be kell állítani annak lejátszó programnak a verzióját, amivel a kész mozit nézni szeretnénk. Lassú hálózatnál érdekes a rétegek betöltésének sorrendje (Load Order), ennek beállításától függ, hogy az elemek milyen sorrendben jelennek meg az oldalon. Ez az opció csak az első képkockára van hatással.

A Flash MX újdonsága a Compress Movie (mozi tömörítése) opció. Ez nagyon hasznos, ha a mozi sok ActionScriptet vagy szöveget tartalmaz, de a tömörített állományokat csak a Flash Player 6 lejátszó tudja megjeleníteni, a korábbi verziók nem. Ugyancsak itt lehet megadni a JPEG tömörítés minőségét és a MPEG Audio paramétereit.

A HTML fájl egy sablon alapján készül, amit lehet a Flashhez adott gyári, vagy általunk készített mintafájl. Vannak alapsablonok, amelyek egyszerűen csak megjelenítik a filmet a böngészőben, és vannak sokkal fejlettebb sablonok, amelyek böngésző detektáló kódot is tartalmaznak, és más szolgáltatásaik is vannak. Ezt a mintafájlt tölti ki a program a HTML fülön beállított paraméterek szerint. Ahhoz, hogy a böngészőben a Flash mozi megjeleníthető legyen a HTML oldalban egy OBJECT és egy EMBED tagnek szerepelnie kell. Például:

<EMBED SRC= moviename.swf  WIDTH= 100  HEIGHT= 100 
PLAY= true LOOP= true QUALITY= high PLUGINSPAGE=
http://www.macromedia.com/shockwave/download/index.cgi?
P1_Prod_Version=ShockwaveFlash ></EMBED>
<OBJECT CLASSID= clsid:D27CDB6E-AE6D-11cf-96B8-444553540000
WIDTH= 100 HEIGHT= 100 CODEBASE=
http://active.macromedia.com/flash4/cabs/swflash.cab#version=4,0,0,0 >
<PARAM NAME= MOVIE VALUE= moviename.swf >
<PARAM NAME= PLAY VALUE= true > <PARAM NAME= LOOP
VALUE= true > <PARAM NAME= QUALITY VALUE= high > </OBJECT>

Ez a kis kódrészlet utasítja a böngészőt arra, hogy indítsa el a lejátszó plug-int a mozival, illetve, hogy töltse le a Macromedia site-járól a plug-int, ha az még nincsen telepítve.

Amikor a Flash mozinkat egy Web-oldalon szeretnénk elhelyezni, akkor a legegyszerűbben úgy járhatunk el, hogy a Publis Settings beállításai után a File / Publis menüvel elkészítjük az SWF és a HTML fájlt, majd az így generált HTML kód megfelelő részletét beillesztjük abba a honlapba, amibe a Flash mozi kerül. A fejlettebb HTML szerkesztő programoknak nincs szüksége a Flash által generált HTML kódra se, önállóan képesek az SWF megfelelő integrálására.

Jó tudni, hogy a Flash mozi működése a felhasználó böngészőprogramjától és a lejátszó plugintől is függ. Arra pedig, hogy valaki a saját gépére milyen programokat telepít, hogyan konfigurálja őket, semmilyen hatással nem lehetünk. Sőt semmilyen feltételezéssel sem élhetünk. A tapasztalat szerint fel kell készülnünk a legegzotikusabb konfigurációkra és a legképtelenebb beállításokra is. Ezért hasznosak az olyan megoldások, amelyek képesek megállapítani a böngésző konfigurációt, a Flash Player meglétét, verzióját. Elegáns megoldásnak számít, ha a felhasználó kap valamilyen visszajelzést akkor, ha a lejátszóprogrammal gond van, ahelyett, hogy egyszerűen a Macromedia letöltőoldalára kerül. Ilyen szolgáltatásokat nyújt például a MOOCK FPI (Flash Player Inspector).

   
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a tel: (36-1) 372-2961 fax: (36-1) 372-2948
e-mail: oktatastechnika@felis.elte.hu