ELTE TTK Oktaástechnika Csoport - UNESCO Információtechnológiai Pedagógiai Központ
Sümegi András

Macromedia Flash MX


A layer-ek használata és más ügyes trükkök

Aki dolgozott már CorelDraw-val, Photoshoppal vagy más grafikai programmal, annak a rétegek használata is ismerős lesz. Vegyük szemügyre a Timeline bal oldalát! Eddig egyetlen rétegen dolgoztunk, amit Layer 1-nek nevezett el a Flash. Kattintsunk a Layer 1 feliratú mezőre és nevezzük át a réteget Háromszög-re.

Új réteget az Insert / Layer menüvel adhatunk a mozihoz. A rétegek létrehozásával ne fukarkodjunk! Nem növelik a végső fájlméretet, de elválasztják az elemeket, és áttekinthetőbbé teszik a szerkezetet. Fontos tudni, hogy ha külön szeretnénk animálni a szimbólumokat, mindegyiknek külön réteget kell létrehozni.

Nosza, készítsünk egy réteget! Kattintsunk kétszer a rétegre, és nevezzük el mondjuk Kör-nek. Illesszünk be egy kulcskockát a harmadik képkockába. Válasszuk az Oval tool-t (ovális eszközt), és Properties panelen állítsuk be a vonalvastagságot 4 pontra. A vonal színének válasszunk egy, a háromszögétől különböző színt, végül a kitöltés opciót állítsuk üresre. Most rajzoljunk egy kb. 80 pixel átmérőjű kört a Stage közepére. Ha bizonytalanok vagyunk a méretben, segítségképpen kapcsoljuk be a vonalzókat (View / Rulers menüpont). Állítsuk a mozit az elejére, és nyomjuk meg az Entert, hogy megnézhessük, hogyan tűnik elő a kör hirtelen a harmadik képkockánál. Következő lépésként megoldjuk, hogy a kör szépen egyenletes áttűnéssel jöjjön elő.

Mivel a továbbiakban még fogunk a körrel dolgozni, konvertáljuk szimbólummá. Nevezzük el a szimbólumot Kör-nek. Tegyünk be egy kulcskockát a kör rétegén a 10. képkockához. Ne feledjük, hogy egy kulcskocka tartalma mindaddig megegyezik az előző kulcskockáéval, egészen addig, amíg szándékosan meg nem változtatjuk. A módosítás nélkül beillesztett kulcskockáknak tehát semmilyen hatása nincs a látványra, ugyanakkor a kulcskocka tartalma tárolásra kerül. Ezért csak akkor adjunk új kulcskockát a mozihoz, ha meg akarunk változtatni egy szimbólumot vagy más objektumot. Ellenkező esetben nem csak a Timeline tartalmát tesszük áttekinthetetlenné, hanem a mozi méretét is feleslegesen növeljük.

Kattintsunk a kör réteg harmadik képkockájában lévő kör szimbólumra (a körünk itt lévő példányára). Menjünk a Properties panelra, és a Color legördülő menüből válasszuk az Alpha (opacitás -átlátszatlanság) paramétert. Ennek adjunk meg 0%-os értéket! Úgy látszik, a kör most eltűnt. Valójában ott maradt, de az Alpha 0 értékénél tökéletesen átlátszó, vagyis láthatatlan. A korábban tanultak szerint készítsünk Motion Tween-t a 3. és a 10. kocka között! De miért, hiszen ez a kör nem mozog? Nos, éppen ez az egyszerűség a nagyszerű a Flash-ben! A Motion Tweening az animáció két kulcskockája között az objektum minden jellemzőjét (helyzetét, méretét, színét stb.) képes interpolálni. Az alakváltoztatást (Shape Tweening) kivéve mindenféle átalakuláshoz ezt használjuk.

Az eredmény megtekintéséhez állítsuk a mozit az elejére, és nyomjuk meg az Entert. A kör szépen előtűnik a semmiből:

A Flash fájl [05-lesson-4.fla] és a bemutató.

A mi kis háromszögünk durván felnyársalja a kört, ami nagyon illetlen dolog egy közönséges háromszögtől. Rendet tehetünk közöttük úgy, hogy a háromszöget lekicsinyítjük annyira, hogy ne bökje meg szögtelen társát. Használjuk ki, hogy a Stage-en lévő példányt ízlés szerint módosíthatjuk, miközben az eredeti szimbólum változatlan marad! A Háromszög rétegre való kattintással tegyük azt aktívvá. Kattintsunk a hatos képkockán (második kulcskockán) lévő háromszögre és a Transform panelen állítsuk a szélességét és a hosszúságát egyaránt 50%-ra. Ha a Constrain (kényszerítés) jelölőnégyzetet beixeljük, akkor a szimbólum megtartja az oldalarányát, így elég az egyik méretet állítani.

De ne érjük be ennyivel! Kattintsunk a Motion Tween egyik képkockájára és a Properties panelen válasszuk a Rotate legördülő menüből a CW (clokwise - óramutató járása szerint) opciót, és a Times mezőbe írjunk egyet. (Ez utóbbi azt állítja be, hányszor forduljon körbe a háromszög a mozgás közben.) Ha nem szeretné, hogy a háromszög egy teljes fordulatot megtegyen, hanem megelégszik mondjuk egy negyed fordulattal, akkor az első kulcskocka háromszögét a Transform panelen forgassa el kb. -90°-kal, és a Properties panelen a Rotate-et állítsa Auto-ra. Most nézzük meg újra a mozit!

   
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a tel: (36-1) 372-2961 fax: (36-1) 372-2948
e-mail: oktatastechnika@felis.elte.hu