ELTE TTK Oktaástechnika Csoport - UNESCO Információtechnológiai Pedagógiai Központ
Sümegi András

Macromedia Flash MX







Rajzolás és a képek szerkesztése

Először rajzoljunk valami egyszerű ábrát a Flash-sel! Mielőtt hozzákezdünk, győződjünk meg róla, hogy a View menüben a Work Area be van-e kapcsolva. gy tudunk a mozi területén kívül is rajzolni.

Most válasszuk a Pencil Tool-t (ceruza eszközt)! (Minden eszközhöz tartozik egy-egy jellegzetes ikon. Ha bizonytalan egyes ikonok jelentésében, akkor mozgassa az egérkurzort a kérdéses ikon fölé és várakozzon ott egy másodpercig! Az előbukkanó tool tip segítségével már könnyen azonosító az ikon. Az eszközöket gyorsan elérheti a billentyűzet segítségével is. A ceruzához például az Y gomb tartozik.)

A ceruza színét és vonalvastagságát a Stage alatt, a Properties (tulajdonságok) panelen állítjuk be. Ha nem látszik a panel, akkor a Window / Properties paranccsal lehet elővarázsolni. A vonaltípust (folytonos, szaggatott, pontozott stb.) is megadhatjuk rajta.

A színt egy előbukkanó palettából választhatjuk ki, vagy RGB értékeit hexadecimálisan (#RRGGBB alakban) adhatjuk meg. A palettával csak a 216 ún. Web-safe színből lehet választani. Ezek azok a színek, amelyeket a böngészőprogramok biztonságosan meg tudnak jeleníteni. Jellemzőjük, hogy hogy R (vörös), G (zöld) és B (kék) komponenseik értékei 51-gyel oszthatók.

Alapértelmezésben ugyanezeket a színeket találjuk a jobb oldalon a Color Swatches (színkollekció) panelen. A kollekciót saját színekkel bővíthetjük, ha a panel jobb felső sarkában lévő ikonra kattintunk. Itt a színösszeállítást későbbi használat céljára el is lehet menteni. Új színeket a Color Mixer (színkeverő) panelen keverhetünk ki.

 

   
1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/a tel: (36-1) 372-2961 fax: (36-1) 372-2948
e-mail: oktatastechnika@felis.elte.hu